­ 

 

2017: EVENT 2 Sunday 2nd April

Winterfold Forest 5 Miles


 

 

 

 

 

 

Thanks to Michael White and Cranleigh Runners for putting on this event - another sunny April day.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RESULTS

Senior League:
Runners (2 laps), Joggers & Walkers (1 lap), League Table

Junior League:
Results

 

 

 

 

 

 

Senior League: Runners

 

 

 

 

 

Pos

Name

M/F

Club

Time

Points

 

Pos

Name

M/F

Club

Time

Points

 

1

Ollie

Garrod

M

EO

29:01

73


53

Michael

Clarke

M

RPAC

45:24

27

 

2

Andrew

Brooker

M

EO

30:05

72


54

Ken

Saunders

M

MAGIC

46:09

26

 

3

Ian

Carley

M

BVR

32:36

71


55

John

Hopes

M

PP

46:18

25

 

4

Jon

Paget

M

EO

33:12

70


56

Annette

Morris

F

RPAC

46:24

24

 

5

Ramon

Benitez

M

EO

33:44

69


57

Clive

Scammell

M

WW

46:46

23

 

6

H

Jones

M

DMV

36:02

68


58

Ian

Strong

M

EO

46:51

5

 

7

Richard

Baggott

M

MAGIC

36:09

67


59

Mark

Sutherland

M

DMV

47:10

5

 

8

Norman

Urquia

M

WW

36:19

66


60

Barbara

Rossouw

F

PP

47:23

22

 

9

Michael

Scales

M

RR

37:00

65


61

Haywood

Drake

M

RR

47:25

21

 

10

Samantha

Pickford

F

WW

37:04

64


62

Fiona

Lewis

F

EO

47:32

5

 

11

Adrian

Murphy

M

EO

37:16

63


63

Brian

McDermott

M

WW

47:51

20

 

12

Daniel

Wade

M

EO

37:38

62


64

Karen

Smith

F

DMV

47:52

19

 

13

Alex

Radford

M

BVR

37:38

61


65

Peter

Dry

M

EO

48:06

5

 

14

James

Chittock

M

BVR

37:38

60


66

Gary

Lloyd

M

DMV

48:30

5

 

15

Robert

Morris

M

PP

38:51

59


67

Keith

Batten

M

RR

48:35

18

 

16

Sonia

Galloway

F

RPAC

38:59

58


68

Colin

Garrod

M

EO

49:21

5

 

17

Heather

Paterson

F

DMV

39:09

57


69

Claire

Humphreys

F

RPAC

49:41

17

 

18

Mick

Ritchie

M

EO

39:23

5


70

Kasumi

Brooker

F

EO

50:06

5

 

19

Jon

Musker

M

DMV

39:26

56


71

Gail

Wilson

F

DMV

50:19

5

 

20

Nick

Seaman

M

DMV

39:32

55


72

Bethany

Higgins

F

RPAC

50:44

5

 

21

Paul

Sapsard

M

RPAC

39:51

54


73

Keith

Lines

M

WW

50:48

16

 

22

Mike

Scott

M

RPAC

39:54

53


74

Christopher

Nash

M

PP

50:59

5

 

23

Ralph

Gilbert

M

WW

40:12

52


75

Stephen

Westlake

M

PP

51:22

5

 

24

Glenn

Morris

M

DMV

40:20

51


76

Christiane

Schroeder

F

EO

52:06

5

 

25

Matt

Smith

M

DMV

40:43

50


77

Heather

Law

F

DMV

52:51

5

 

26

Robert

Lewis

M

PP

40:46

49


78

Lesley

Bowcott

F

WW

53:14

15

 

27

Lee

Goddard

M

EO

40:53

5


79

Cathy

Devine

F

WW

53:24

5


28

Mike

Barratt

M

EO

41:06

5


80

John

Jelly

M

DMV

53:55

5


29

Alice

Healey

F

RR

41:14

48


81

Carole

Merritt

F

RPAC

54:07

5


30

Malcolm

Woodman

M

RPAC

41:25

47


82

Amanda

Bailey

F

BVR

54:21

14


31

Graham

Taylor

M

DMV

41:28

46


83

George

James

M

PP

54:59

5


32

Chiara

Samele

F

WW

41:32

45


84

Mark

Coxhead

M

MAGIC

55:24

13


33

Bryony

North

F

BVR

41:38

44


85

Linda

Radford

F

BVR

56:06

12


34

Patrick

Martin

M

DMV

41:39

5


86

Richard

Bell

M

WW

56:25

5


35

Alan

Baker

M

BVR

41:51

43


87

Cyra

Parkes

F

BVR

57:10

5


36

Dawn

Howell

F

DMV

41:58

42


88

Joanne

Pumphrey

F

DMV

57:15

5


37

William

Blair

M

RR

42:02

41


89

Liz

Clarke

F

RPAC

57:25

5


38

Roger

Clark

M

PP

42:21

40


90

Alexandra

Payne

F

EO

57:33

5


39

Steve

Bailey

M

BVR

42:31

39


91

Malcolm

Vaughn

M

MAGIC

57:55

11


40

Freddie

Golding

M

MAGIC

42:39

38


92

Carol

Winter

F

WW

57:55

5


41

Andrew

Patrick

M

RPAC

42:58

37


93

Ramona

Thevenet

F

MAGIC

57:58

10


42

Karen

Plumstead

F

EO

43:02

36


94

Francesca

Carter

F

WW

60:23

5


43

Peter

Beckley

M

MAGIC

43:03

35


95

Jasper

Lloyd

M

WW

60:24

5


44

Sally

Stubbs

F

RR

43:07

34


96

Karen

Anders

F

BVR

62:25

5


45

Katy

Gibson

F

PP

43:23

33


97

Kevin

Martin

M

BVR

62:26

9


46

J

Brooker

M

EO

43:33

5


98

John

Barron

M

DMV

62:49

5


47

Pieter

Van Olst

M

PP

43:58

32


99

Ray

Mears

M

RR

63:07

8


48

Susannah

Earl

F

EO

44:09

31


100

Keith

Winter

M

DMV

64:53

5


49

Mick

Child

M

EO

44:14

5


101

Colin

Harris

M

WW

69:06

5


50

Jolene

Hall

F

EO

44:16

30


102

Bob

Drake

M

RR

113:26

7


51

Joe

Oxenham

M

WW

44:18

29


103

Stella

Drake

F

RR

113:26

6


52

Laurence

Flavell

M

PP

45:00

28














































Senior League: Joggers & Walkers

 

 

 

 

 

 

 

 


Pos

Name

M/F

Club

Time

Points

 

Pos

Name

M/F

Club

Time

Points


1

Katie

Garrod

F

EO

25.21

2


15

Mark

Shotton

M

WW

35.29

2


2

Mike

Forder

M

WW

26.05

2


16

Wally

Winter

M

WW

35.37

2


3

Sarah-Jayne

Hartley

F

BVR

28.01

2


17

Alan

Waring

M

DMV

37.03

2


4

Sam

Pickford

M

WW

29.25

2


18

Brian

Blackman

M

DMV

37.12

2


5

Jackie

Golding

F

MAGIC

29.46

2


19

Peta

Rackett

F

DMV

37.17

2


6

John

Sabourin

M

WW

30.18

2


20

Edgar

Northey

M

PP

38.47

2


7

Harrie

Hoblyn

F

MAGIC

30.25

2


21

Catriona

Lewis

F

PP

42.36

2


8

Soldad

Moreira

F

DMV

31.23

2


22

Jenny

Child

F

EO

43.04

2


9

Lesley

Taylor

F

DMV

31.42

2


23

Colin

Burrows

M

RR

48.08

2


10

Debbie

McGuinnes

F

CR

33.38

2


24

Bronwyn

Mayo

F

WW

50.46

2


11

Sharon

Someone

F

DMV

33.39

2


25

Diane

Smith

F

WW

50.50

2


12

John

Dorrington

M

EO

34.13

2


26

Jackie

Batten

F

RR

52.13

2


13

Sally

Jones

F

WW

35.06

2


27

Derek

McCausland

M

RR

52.15

2


14

Lynn

Cox

F

WW

35.29

2


28

Stephen

Pumphrey

M

DMV

67.36

2


































_______________


Senior League Table – Event 2

 

 

Club

 

B/Fwd

 

 

Runners

 

 

Joggers

 

Total

 

 

 

 

 

 

 

 


EO


650



566



6


1222

 


WW


729



360



18


1107



RR


708



248



6


962

 


DMV


429



489



14


932

 


PP


350



303



4


657

 


BVR


249



363



2


614

 


RPAC


230



332



0


562

 


MAGIC


284



200



4


498



CR


0



0



2


2


















 

Junior League – Event 2








 

 

 

 

 

 

 

 

Pos

Name

M/F

Club

Time

H'cap
Time


Club

B/F

 

Event


Total


 








1

Joshua

Earl

M

DMV

21.34

19.34










2

Sam

Golding

M

MAGIC

21.49

17.09










3

Sienna

Kidd

F

DMV

22.35

17.55










4

Connor

Backhouse

M

DMV

22.43

22.03










5

Ben

Golding

M

MAGIC

24.54

22.14










6

George

Peaurt

M

MAGIC

25.46

22.26










7

Daniel

McGuinnes

M

CR

25.59

21.59










8

Tillie-Mae

Bradley

F

DMV

27.30

22.10










9

Luca

Pickford

M

WW

29.24

24.04










10

Anna

McGuinnes

F

CR

31.25

25.25










11

Zoe

Pickford

F

WW

31.57

23.57










12

Imogen

Smith

F

DMV

31.57

29.17










13

Jared

McGuinnes

M

CR

33.36

26.56