­ 

 

2018: EVENT 6 Sunday 16th September (updated 23/9/2018)

Lightwater Country Park 5 Miles


 

 

 

 

 

 

Thanks to Graeme Wellard and Runnymede Runners for this event, and for the cakes / biscuits / fruit at the finish.


 

 

 

 

 

 

RESULTS

Senior League:
Runners (2 laps), Joggers & Walkers (1 lap), League Table

Junior League:
Results

 

 

 

 

 

 

Senior League: Runners

 

 

 

 

 

Pos

Name

M/F

Club

Time

Points

 

Pos

Name

M/F

Club

Time

Points

 

1

Chris

Lazenby

M

DMV

34:45

73


49

Chris

Rees

M

EO

47:31

5

 

2

David

Moore

M

DMV

35:41

72


50

Marcel

Van Helten

M

RR

48:08

5

 

3

Ian

Carley

M

BVR

35:45

71


51

Rima

Chai

F

RR

48:35

28

 

4

Hannah

Pullen

F

WH

36:18

70


52

Gary

Allen

M

MAGIC

48:35

27

 

5

Mark

Hobbs

M

WH

36:27

69


53

Denise

Jones

F

BVR

48:41

26

 

6

Graeme

Wellard

M

RR

36:58

68


54

Karen

Morgan

F

BVR

49:00

5

 

7

H

Jones

M

DMV

37:17

67


55

Rob

Wozencroft

M

EO

49:01

5

 

8

Nick

Wright

M

WW

38:03

66


56

Clive

Scammell

M

WW

49:45

25

 

9

Dennis

Earl

M

DMV

38:18

65


57

Melanie

Nevard

F

EO

49:47

24

 

10

Craig

Waddle

M

PP

39:21

64


58

Keith

Apps

M

RR

49:57

5

 

11

Craig

Digweed

M

BVR

39:31

63


59

Gill

Hudson

F

DMV

50:01

5

 

12

Jo

Rodriguez

F

MAGIC

39:39

62


60

Fiona

Lewis

F

EO

50:19

23

 

13

Bryony

North

F

BVR

39:58

61


61

Keith

Lines

M

WW

50:25

22

 

14

James

Burnard

M

WH

40:15

60


62

Christopher

Nash

M

PP

50:29

5

 

15

Neil

Miller

M

CR

40:23

59


63

Paul

Allen

M

DMV

50:50

21

 

16

Max

Smith

M

RR

40:33

58


64

Stephen

Pumphrey

M

DMV

52:18

20

 

17

Peter

Munro

M

PP

40:59

57


65

Heather

Law

F

DMV

52:47

5

 

18

Stuart

Wrigley

M

RR

41:15

56


66

Simon

Bullworthy

M

BVR

52:54

19

 

19

Gwilym

Eades

M

RR

41:21

55


67

Gail

Wilson

F

DMV

53:12

5

 

20

Andy

Smith

M

RR

41:25

54


68

John

Jelly

M

DMV

53:51

5

 

21

David

Rider

M

PP

41:58

53


69

Heather

Dupay

F

DMV

54:27

5

 

22

Adrian

Murphy

M

EO

42:23

52


70

Anthony

Collins

M

RPAC

54:31

18

 

23

Katie

Wiggins

F

PP

42:34

51


71

Carolyn

Amos

F

DMV

54:50

5

 

24

Nayan

Mistry

M

WW

42:37

50


72

Mike

Rice

M

BVR

55:15

17

 

25

Eric

Mamet

M

MAGIC

43:08

49


73

Rosanna

Gethin

F

WH

55:43

16

 

26

Robin

Evans

M

RR

43:22

48


74

Nicola

Whitford

F

WW

55:50

15

 

27

Mark

Jones

M

BVR

43:24

47


75

Ian

Strong

M

EO

55:59

5


28

Lee

Goddard

M

EO

43:29

46


76

Mark

Coxhead

M

MAGIC

56:13

14


29

John

Gould

M

RR

43:43

5


77

Malcolm

Vaughn

M

MAGIC

56:29

13


30

Debbie

Aitken

F

RR

44:19

45


78

Stephen

Westlake

M

PP

56:30

5


31

Peter

Matthews

M

RR

44:29

5


79

Maggie

Mellett

F

DMV

56:33

5


32

Robert

Lewis

M

PP

44:34

44


80

Adriana

Collins

F

RPAC

57:16

12


33

Mandy

Ruks

F

MAGIC

44:46

43


81

Linda

Bannon

F

PP

57:43

11


34

Dawn

Howell

F

DMV

45:06

42


82

Heather

Rigg

F

BVR

57:59

5


35

John

Hopes

M

PP

45:13

41


83

Jane

Morris

F

DMV

58:23

5


36

Tristan

Abrahams

M

EO

45:26

40


84

Lindsay

Rose

F

BVR

58:27

5


37

Sam

Rippington

F

DMV

45:33

39


85

Kylie

Hargreaves

F

RR

58:33

10


38

Peter

Metcalf

M

WW

46:04

38


86

Jane

Busby

F

DMV

59:34

5


39

Jonathan

Parker

M

RR

46:14

5


87

Debroah

Richmond

F

PP

59:35

9


40

Laurence

Flavell

M

PP

46:38

37


88

Alison

Parry-Jones

F

RR

60:57

5


41

Jackie

Hancock

F

BVR

46:42

36


89

Glyn

Parry-Jones

M

RR

60:57

5


42

John

Brooker

M

EO

46:49

35


90

John

Sabourin

M

WW

61:00

8


43

Mick

Child

M

EO

46:56

34


91

Nick

Barber

M

RR

61:05

5


44

Malcolm

Woodman

M

RPAC

47:03

33


92

Elizabeth

Horner

F

DMV

69:09

5


45

Alastair

Partridge

M

EO

47:05

32


93

Catherine

Smallbone

F

WW

75:43

7


46

Louise

Schlaeppi

F

DMV

47:10

31


94

Nita

Bhanot

F

CR

76:18

6


47

Hywel

Payne

M

WH

47:19

30


95

Colin

Harris

M

WW

76:19

5


48

Bernadette

Maher

F

WW

47:28

29














































Senior League: Joggers & Walkers – 2 miles

 

 

 

 

 

 

 

 


Pos

Name

M/F

Club

Time

Points

 

Pos

Name

M/F

Club

Time

Points


1

Steve

Low

M

BVR

21:40

2


11

John

Hogg

M

BVR

34:15

2


2

Sven

Van Helten

M

RR

22:21

2


12

Sally

Jones

F

WW

34:30

2


3

Hayley

Stone

F

RR

25:02

2


13

Alison

O`Connor

F

RR

38:24

2


4

Justin

Flashman

M

DMV

25:34

2


14

Julie

Northey

F

PP

41:39

2


5

Melloney

Johns

F

WW

28:02

2


15

Edgar

Northey

M

PP

41:39

2


6

Clair

Morrison

F

RR

28:04

2


16

Sharon

Flashman

F

DMV

42:14

2


7

Jenny

Child

F

EO

28:11

2


17

Bob

Drake

M

RR

42:28

2


8

Kellie

Archer

F

BVR

28:18

2


18

Peta

Rackett

F

DMV

49:52

2


9

Cyra

Parkes

F

BVR

31:13

2


19

Caroline

Potter

F

DMV

56:42

2


10

Will

Archer-Burton

M

PP

32:27

2










































_______________


Senior League Table – Event 6

 

 

Club

 

B/Fwd

 

 

Runners

 

 

Joggers

 

Total

 

 

 

 

 

 

 

 


DMV


2703



480



8


3191

 


WW


2700



265



4


2969



EO


2390



301



2


2693

 


RR


1919



462



10


2391

 


WH


1809



245



0


2054

 


BVR


1574



355



8


1937

 


PP


1545



377



6


1928

 


MAGIC


793



208



0


1001



RPAC


882



63



0


945



CR


43



65



0


108


















 

Junior League – Event 6 - 2 miles








 

 

 

 

 

 

 

 

Pos

Name

M/F

Club

Time

H'cap
Time


Club

B/F

 

Event


Total



1

Ellis

Flashman

M

DMV

25:33

19.33










2

Joshua

Earl

M

DMV

21:10

19.50










3

Beth

Flashman

F

DMV

42:14

36.54